Dla kogo generalnie przeznaczony jest nowy program rządowy? Należy wiedzieć, że szansę na wsparcie mają zarówno małżeństwa i rodziny z dziećmi, jak też single i pary. Warunek: nie mogą mieć własnego mieszkania, ale chcą je kupić na kredyt, lecz brakuje im pieniędzy na wkład własny. Pomoc ma polegać na tym, że państwo sfinansuje im wkład własny kredytu hipotecznego (minimum na 15 lat). Pośredniczyć w tym będzie Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Z takim dofinansowaniem można będzie kupić mieszkanie od dewelopera, na rynku wtórnym lub wybudować dom.
Ile można otrzymać dopłaty?
Dopłaty od państwa mają zapewnić do 100 tysięcy złotych na wkład własny do kredytu – źródło informacji: zainwestujwgminie.pl. A jeżeli rodzina będzie się powiększać, wówczas pomoc wzrośnie odpowiednio do: 20 tysięcy złotych, kiedy na świat przyjdzie drugie dziecko i do 60 tysięcy po narodzinach trzeciego i kolejnego.
Co należy wiedzieć o załatwieniu formalności w banku?
Najpierw należy sprawdzić, czy bank, w którym chcemy zaciągnąć kredyt, podpisał umowę o współpracy z BGK. To zapewni gwarancję wkładu własnego do kredytu i późniejszej pomocy, kiedy rodzina się powiększy. Wszystkie formalności będziemy załatwiać w jednym miejscu – w banku, który udzieli nam kredytu hipotecznego z gwarancją. Prowizja wyniesie 1 procent udzielonej gwarancji, czyli na przykład przy sfinansowaniu 100 tysięcy złotych wkładu, prowizja to 1 tysiąc złotych. Decyzję o przyznaniu kredytu podejmuje bank, w którym złożymy wniosek.
Oto przydatne adresy: wszelkie informacje związane z tym tematem możemy uzyskać pod nr. (22) 765 64 64 (centrum informacji Polski Ład, od 8.00 do 16.00) lub 801 598 888 (infolinia BGK, 7.30-17.30). Wskazówki możemy znaleźć też na stronie BGK.