Wielu z nas słyszało, że technologia blockchain jest wciąż w powijakach i że przed nami jeszcze długa droga. Może to zabrzmieć banalnie, ale kiedy zatrzymamy się, aby pomyśleć o wielu zastosowaniach blockchain w różnych sektorach, możemy tylko poprzeć ten komentarz.
Blockchain w przemyśle spożywczym
Jednym z być może najbardziej interesujących zastosowań Blockchain jest przemysł spożywczy. Szczególnie w dziale mięsnym, ale i w innych, technologia ta może zostać wdrożona z dużym pożytkiem. W jaki sposób? Śledzenie produktów produktów od momentu ich powstania, do momentu dostarczenia ich do miejsca docelowej dystrybucji. Technologia ta, poza tym, że jest praktyczna, mogłaby pozytywnie wpłynąć na spożycie mięsa, ponieważ ludzie wiedzieliby, skąd ono pochodzi. A gdyby tak było, wybraliby najbardziej zrównoważoną formę produkcji.
Carrefour i blockchain
Wykorzystując platformę IBM Food Trust, sieć supermarketów Carrefour stała się pierwszą w swoim sektorze, która zastosowała technologię blockchain. Konkretnie chodzi o zapewnienie jakości i bezpieczeństwa żywnościowego ich produktu „kurczaka z wolnego wybiegu”. Dzięki temu konsument może zobaczyć różne etapy, przez które przeszło zwierzę. Wszystkie te informacje uzyskuje się dzięki kodowi QR umieszczonemu na produkcie. Wystarczy otworzyć aparat fotograficzny w smartfonie, aby poznać pochodzenie produktu.
Blockchain w sektorze energetycznym
W dzisiejszych czasach powszechne jest, że centralny dostawca energii zaopatruje nasze domy. Jednak to się zmienia, ponieważ coraz więcej gospodarstw domowych stara się produkować własną energię elektryczną za pomocą systemów energii odnawialnej. W czym tkwi problem? Chociaż niektóre kraje wprowadziły systemy rekompensat za niedobory i nadwyżki wytworzonej w ten sposób energii elektrycznej, nie jest łatwo je śledzić. I tu właśnie wkracza Blockchain, dzięki tej technologii można stworzyć sieć pomiędzy różnymi domami, aby kupować i sprzedawać energię. W ten sposób budynki nie pozostawałyby bez zasilania, gdy brakuje im energii elektrycznej, i mogłyby sprzedawać jej nadwyżki, gdy ją wyprodukują.
Blockchain a sektorze nieruchomości
Inteligentne kontrakty mogą być bardzo użyteczne w sektorze nieruchomości. Inteligentne kontrakty” to nowy sposób formalizowania umowy, obejmujący tylko dwa proste kroki: zarejestrowanie warunków umowy w inteligentnym kontrakcie, a następnie zapisanie go na Blockchainie. W ten sposób umowa zostanie automatycznie wykonana, gdy spełnione zostaną określone warunki, które zostały wcześniej ustalone przez obie strony.
Jeśli przeniesiemy tę technologię na przykład do dziedziny wynajmu, wystarczy sporządzić i zapisać w blockchainie inteligentny kontrakt, w którym właściciel może ustalić cenę wynajmu na dany okres czasu. A w momencie, gdy użytkownik dokona płatności za pomocą transakcji, która jest zapisana w blockchainie, kontrakt zostanie wykonany, dając pozwolenie na dostęp do nieruchomości.
Wymieniliśmy tylko niektóre zastosowania tej technologii, ponieważ lista jest bardzo długa. Blockachain może być również wykorzystywany w branży gier wideo – przeczytaj więcej o tym zastosowaniu, w rolnictwie, w logistyce, w medycynie, czy w branży ubezpieczeń.