Company News

Dlaczego jest Ci ciężko zacząć oszczędzać?

Oszczędzanie, Porady

2020 rok pokazał nam, że oszczędności potrafią być na wagę złota. Poza komfortem, który mogą zapewnić nam podczas ewentualnych kryzysowych sytuacji, pomagają nam też zbudować tak potrzebne w tych czasach poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Jednak wielu z nas wciąż ciężko jest zabrać się do oszczędzania, często dlatego, że nie do końca wiemy, jak się do tego zabrać.

 

Nagradzasz się za szybko lub zbyt mocno

 

Albo w ogóle się nagradzasz. System nagród działa świetnie, kiedy musimy się czegoś nauczyć albo chcemy zrzucić kilkanaście kilogramów. Jednak w przypadku oszczędzania ten sposób może okazać się zawodny. W końcu oszczędzanie polega na odkładaniu pieniędzy. Często jednak po uzbieraniu konkretnej sumy nagradzamy się, na przykład kupując sobie coś ładnego. Takie działanie zupełnie mija się z celem i powoduje, że nasze odłożone pieniądze się zmniejszają, nawet jeśli to nie za ich pomocą opłacamy swoją nagrodę. Dużo lepiej jest w przypadku oszczędności zrezygnować z nagradzania się, bo może ono zupełnie zrujnować nasz progres.

 

Nie masz stałego planu oszczędzania

 

Odkładanie pieniędzy tylko wtedy, kiedy Ci się o tym przypomni, nigdy nie pozwoli Ci osiągnąć celów, które na początku sobie założyłeś. Stały plan oszczędzania pozwala nam dokładnie ustalić, jaką ilość pieniędzy i w jakich odstępach czasu odkładamy. Dzięki temu będziemy w stanie jasno określić swoje całościowe możliwości finansowe, a w miarę potrzeby skorygować nasz cel lub sam plan. Za pomocą planu oszczędzania unikniemy też sytuacji, w której zapominamy albo rezygnujemy z odłożenia konkretnej ilości danego dnia, bo wyraźnie będziemy widzieć, z czym takie pominięcie będzie się wiązało i jak bardzo odciśnie się ono na określonym przez nas celu.

 

Zbyt szybko się zniechęcasz

 

Na początku oszczędzania większość z nas określa z góry, jaka kwota odłożonych pieniędzy będzie nas zadowalać po konkretnym czasie. Jeśli jej nie uzbieramy, zdarza nam się zniechęcać. Potem, po kilku tygodniach albo miesiącach znowu chcemy zacząć i znowu nie udaje nam się wyrobić planu. W ten sposób tworzymy błędne koła, które spokojnie możemy przerwać, chociażby poprzez zmniejszenie naszego celu. To, ile pieniędzy jesteśmy w stanie odłożyć, zależy w dużej mierze od nas i od siebie powinniśmy wymagać dostosowania się do tych możliwości. Zniechęcanie się to tylko karanie samego siebie za niedostosowanie się do przypadających nam warunków.

 

Mylisz oszczędzanie z inwestowaniem

 

Nie każdy może inwestować, choć obecnie robi się na to moda. Oszczędzanie to nie to samo, co inwestowanie. Przede wszystkim dlatego, że inwestowanie wymaga od nas ciągłego puszczania w ruch naszych pieniędzy. Jeśli zależy Ci na gromadzeniu oszczędności, a nie masz zbyt wielu środków, to zapomnij całkowicie o inwestowaniu. To rozwiązanie jest przeznaczone dla osób, które nie mają problemu z pozbyciem się całych swoich oszczędności i zamrożeniu ich na naprawdę spory czas. Twoje oszczędności zawsze będą z kolei do twojej dyspozycji i nie będziesz musiał starać się na szybko spieniężyć swoich udziałów czy innych inwestycji.